Pevné stavby jako součást zahrady

Zde se seznámíte s některými výraznými prvky, které můžeme použít v našem projektu. Výběr není úplný, ale postačí k úvaze o tvorbě detailů zahrady.

Komunikační prvky v zahradě:

V zahradě se bude jednat v zásadě o dva druhy komunikačních, tj. spojovacích prvků – o cesty a schodiště. Cesty mohou být vedeny v horizontální rovině nebo ve spádu, Pevné stavby podle terénu, schodiště eventuálně jednotlivé stupně, slouží k překonání určitého výškového rozdílu na malé půdorysné ploše (v poměru ke spádové cestě). Čím menší je zahrada, Pevné stavby tím více je třeba omezit vytyčené cesty, aby zůstalo co nejvíce místa pro zeleň. Tyto cesty mohou být vysypávané, dlážděné, kamenné atd.

Používají se i tzv. nášlapové kameny. Konkrétní výběr materiálu dohodneme vždy až na místě.

Suché zídky, skalky, solitérní kameny:

Květinové nebo také suché zídky, jak se jim říká, stavíme na zahradě tam, kde na malé svažité ploše Pevné stavby chceme co nejhospodárněji využít místa nebo tam, kde chceme Pevné stavby vyzvednout a zdůraznit pozadí. Máme-li například na zahradě zvlněný terén, ve kterém by skalka zabrala příliš mnoho místa, postavíme raději suchou zídku. Materiál je většinou kámen, ale mohou se použít různé betonové tvary. Zídky a skalky se osazují různými skalničkami, kosodřevinami a jinými odolnějšími rostlinami. Velké solitérní kameny se většinou umísťují do záhonů nebo doprostřed zahrad.

Altány, pergoly, krby, ohniště:

Altány a pergoly nám slouží jako obytné prvky zahrady především v tom, že se zde můžeme věnovat obdobným činnostem jako v bytě. Mohou si zde hrát děti, můžeme si zde posedět s knihou, přijímat návštěvy, stolovat apod. Toto vše doplňují různé krby a ohniště. Tyto stavby jsou různých tvarů, typů a velikostí, a proto je nejlépe domluvit se na druhy osobně.

 

Pevné stavby - obr. 1 Pevné stavby - obr. 2 Pevné stavby - obr. 3
Pevné stavby - obr. 4 Pevné stavby - obr. 5 Pevné stavby - obr. 6
Pevné stavby - obr. 7 Pevné stavby - obr. 8 Pevné stavby - obr. 9
Pevné stavby - obr. 10

Vodní stavby

Vodní hladina umocňuje krásu zahrady. Posezení v takové zahradě a pozorování vody, života v ní a kolem ní je uklidňující a patří k mimořádným Vodní stavby zážitkům každého milovníka přírody. Někteří lidé se těmto stavbám vyhýbají, protože se domnívají, že jsou příliš nákladné. Vodní stavby Vodní nádrže lze ale pořídit i levně. Vodní stavba nemusí být velká, k radosti na zahrádce stačí třeba i docela malé jezírko. Na přání zhotovujeme jezírka, potůčky a různé vodopády. Jezírka jsou většinou svařována z fólie, takže mohou být různých velikostí a tvarů.

 

Vodní stavby - obr. 1 Vodní stavby - obr. 2 Vodní stavby - obr. 3
Vodní stavby - obr. 4 Vodní stavby - obr. 5 Vodní stavby - obr. 6
Vodní stavby - obr. 7 Vodní stavby - obr. 8 Vodní stavby - obr. 9