Zavlažování
Existují různé zavlažovací systémy vhodné pro rostliny a trávníky. Povrchové systémy poskytují kapkovou závlahu pro každou rostlinu zvlášť. Podpovrchový systém, který vytváří kruhovou vodní sprchu je určen pro trávníky. Pokud chceme, aby nám v letních měsících zahrada vzkvétala a měli jsme krásný trávník jsou tyto systémy skoro nezbytné. V jiném případě strávíme mnoho hodin tím, že budeme zalévat ručně a zahrada přestane být místem odpočinku.
Nejoblíbenější systém je tvořený sítí trubek položených pod zemí, který zásobuje vodou soustavu postřikovačů s vyskakovacími ventily. Funkce systému spočívá ve využití vodního tlaku v potrubí. Tlak vody vysouvá a otevírá ventily zabudované na úrovni země, jež pak vytvářejí vodní vějíř. Ventily se opět uzavřou a poklesnou jakmile vodu zavřete. Tento systém je vhodný především při zavlažování trávníků, protože postřikovače nepřekážejí při sekání trávy. Změnou tlaku vody na jednotlivých ventilech a změnou jejich nastavení můžeme ovlivňovat velikost vějíře a dostřik vody. Vzdálenost mezi ventily závisí na místních podmínkách.Tyto závlahy jsou zcela automatické, ovládané programovatelnou řídící jednotkou. Také používáme senzor deště, který systém vypíná pokud prší. Pracujeme se systémem Toro, ale na přání můžeme také instalovat jiné systémy např. Gardena nebo Claber.
Dalším typem jsou tzv. kapénkové závlahy. Jsou povrchové, tažené většinou záhony tenkými hadicemi. Tento systém nám zavlažuje každou rostlinu zvlášť pomocí kapačů, které můžeme nastavit na různý průtok vody, tak jak potřebuje každá daná rostlina. Tyto závlahy jsou opět zcela automatické.
Do zahrad také umísťujeme tzv. vodní zásuvky, které jsou pod stálým tlakem vody a jednoduchým nasazením hadice můžeme zavlažovat i ručně. Také slouží například k ostříkání teras, automobilů atd. Může se na ně umístit třeba sprcha pro osvěžení v horkých letních měsících v případě, že nemáme bazén.